Windows jako usługa – to mam system operacyjny na komputerze czy nie?




Premiera nowego systemu operacyjnego Microsoftu jakim jest Windows 10 odbyła się już jakiś czas temu. Kiedy tylko wydawano nowy system, Microsoft szumnie ogłosił wszem i wobec, że jest to nowy model funkcjonowania systemu operacyjnego. Powstało określenie system ‘’as a service’’. Przez cały ten czas gigant z Redmond utrzymuje, że nowy Windows 10 to model funkcjonowania – system jako usługa.

Dlaczego to jest tak istotne?

Bo zrozumienie istniejącego modelu funkcjonowania Windows 10 ma istotny wpływ na nas - użytkowników i nasz sprzęt. Na to, co czeka nas w przyszłości – co każde 18 miesięcy.
Ale o tym dalej.


As a service. Jak należy to rozumieć? 

Jeśli mówimy o modelu usługowym w odniesieniu do oprogramowania to od razu nasuwa się porównanie do istniejących na rynku usług Google – np. Gmail,  GDrive, czy też Facebook. Musimy pamiętać, że produkty Google czy Facebooka nie działają lokalnie. Konieczne jest połączenie z Internetem.

Takie podejście może się odnosić do modelu subskrypcyjnego Office 365 lub też Microsoft Azure – rozwiązania chmurowe, gdzie zasadnicza część jest w chmurze a użytkownik ma do niej dostęp.

Jak to funkcjonuje na rynku? Najczęściej są to rozwiązania dostępne dla użytkownika z każdego miejsca, na każdym sprzęcie, jako usługa.

Z reguły jest to platforma zdalna, działająca bez względu na konfigurację sprzętową użytkownika, z czytelnym modelem uaktualnień.  Oznacza to, że będzie funkcjonować bez względu na to jaką maszyną dysponuje użytkownik.

I to jest zasadniczy punkt rozumienia określenia ‘’as a service’’

Na każdym sprzęcie, z każdego miejsca, bez względu na konfigurację sprzętową, z taki modelem uaktualnień, który nie wpływa negatywnie na funkcjonalność całej usługi.

Jak to się w odniesieniu do Windows 10?

Windows 10 nie działa w ten sposób. Przede wszystkim jest całości zainstalowany na dysku lokalnym i doskonale radzi sobie bez połączenia z Internetem. Funkcjonuje bez internetu.

Dlaczego jeszcze? 

Zasadnicza różnica w odniesieniu do usług Google’a czy Facebooka. Windows 10  musi obsłużyć niezliczoną masę przeróżnych komponentów. Tutaj kłania się specyfika rynku pecetów i laptopów – tylu ilu producentów, tyle konfiguracji sprzętowych. Wystarczy zmiana jednego komponentu, np. oprogramowania lub braku uaktualnienia np. karty graficznej i cały model wywraca się do góry kołami.


Cały tekst na naszym blogu 


Blog Speclab - https://blogspeclab.pl/






Nasze Serwisy: 

Projekt strona www: projektgdynia.com.pl

Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl

SpecLab Serwis:  speclab.com.pl

Goya Art :  facebook.com/goya.hand.made/






Popularne posty z tego bloga

MAGIA I MOC ZAKLĘTA W KAMIENIACH. KAMIENIE SZLACHETNE A ZNAKI ZODIAKU.

O czym chcemy pisać ??? i dlaczego ???

MUZYKA NIE ZNA GRANIC. JUAN FELIPE ALVARADO. MUZYK, WOKALISTA, SAKSOFON I MIŁOŚĆ.