Nawyki - co tak naprawdę kieruje naszym życiem?
Nawyki - co tak naprawdę kieruje naszym życiem?
Jest takie stwierdzenie - jesteśmy sumą swoich nawyków.
Dlaczego nawyki są takie ważne? Bo wpływają na nasze życie, w każdej sekundzie, minucie, godzinie.
Nasze życie, to codzienne podejmowanie decyzji. Małych i dużych, ważnych i nieważnych, naszych. Każda z nich to proces energetyczny dla naszego mózgu, wydatek energii. Nasze mózgi szukają sposobów na optymalizację wydatkowanej energii. Właśnie dlatego powstają nawyki . Zautomatyzowane działania pomagające mózgowi oszczędzać czas i zasoby energetyczne.
Każda czynność, którą wykonujemy to suma powtórzonych działań, po czasie nieświadomych, będących częścią naszych codziennych zachowań. Budujemy swój własny, unikalny zestaw zachowań.
Codzienne nawyki, powtarzane wiele razy. Zerkamy odruchowo na telefon, sprawdzamy pocztę lub media społecznościowe przed snem, lub natychmiast po obudzeniu. W skrajnych przypadkach nawyki są jak nałóg. Stają się naszą drugą naturą. Zaczynają dominować naszym życiem.
Mamy swój rozkład dnia, porządek wykonywanych czynności. Od tych najdrobniejszych - ubieranie, mycie jedzenie, droga do pracy, czynności po drodze. I tak przez cały dzień. Każda chwila, każdego dnia odbywa się na zasadzie naszych nawyków - czynności, które uważamy za absolutnie naturalne. Nie kontrolujemy tego, bo po co? Nawyk staje się rutynowym działaniem.
Nawyki obejmują również nasze reakcje na otaczający świat, na nasze interakcje z ludźmi, ocenę rzeczywistości. Każda nasza reakcja na cokolwiek, to wyuczony przez mózg nawyk.
Naszymi nawykami rządzi mechanizm zwany ''pętlą nawyku''.
Za każdym razem, gdy nasz mózg dojrzy wyzwalacz, uruchamia zaprogramowaną procedurę, aby otrzymać nagrodę.
Cykl się powtarza i mózg generuje powtórzenie, czynność jako nawyk.
Nagrodą może być ciastko, cukier, papieros, przyjemności fizyczne, psychiczne, interakcje społeczne. Nawyki stają się podświadome, nie kontrolowane.
Problem jest taki, że nasze mózgi nie odróżniają nawyków dobrych od złych. Jedyne kryterium to wynik - przy minimalnym nakładzie energii otrzymać nagrodę.
Działanie prowadzące również do tego, aby unikać kary dla mózgu - problemu lub komplikacji. Bo to oznacza kolejny wysiłek energetyczny i wyjście poza sprawdzone wzorce. Czyli mózg unika takich sytuacji. Cały czas trzyma się sprawdzonych wzorców postępowania.
Wynik? Mózg ma opór przed zmianą wzorców i trwa przy dotychczasowych wzorcach. Nawet jeśli są błędne, lub prowadzą w złą stronę i rodzą złe nawyki. A większość nawyków jest podświadoma.
Więc na co dzień jesteśmy sumą nawyków - i tych dobrych i tych złych dla nas samych. To one nami rządzą.
Nasze Serwisy:
Projekt strona www: projektgdynia.com.pl
Projekt Nieruchomości : projektnieruchomosci.pl
SpecLab Serwis: speclab.com.pl
Goya Art : facebook.com/goya.hand.made/